By sport mógł być dla każdego
2011-09-29

W Sejmiku Województwa trwają prace nad zatwierdzeniem strategii rozwoju województwa do 2020 roku. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych strategia rozwoju sportu będzie mogła zostać przyjęta na najbliższym posiedzeniu Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji. - Chodzi o to, by sport mógł być dla każdego chcącego - mówi radna sejmiku Ewa Lewandowska.

- Do prac nad nad strategią zaprosiliśmy pracowników naukowych Akademii Wychowania Fizycznego, na podstawie przeprowadzanych badań mówili m.in. o otyłości. To ciekawe ilu chorób można by uniknąć, gdyby społeczeństwo więcej się ruszało. Zwrócono uwagę, że przeszkodą na drodze do aktywności fizycznej bardzo często są jednak finanse. A z drugiej strony - mieszkańcy jeśli już to najchętniej sięgają po formy aktywności, które nie wymagają nakładów finansowych - jazdę na rowerze, popularny ostatnio nordic walking, czy po prostu bieganie - wylicza radna Ewa Lewandowska.

W opracowywaniu strategii rozwoju sportu wiele czasu poświęcono także kwestiom bezpieczeństwa. - Chcemy obowiązku jeżdżenia w kaskach, zarówno na rowerach, jak i stokach narciarskich. Zależy nam, by odpowiednią wagę przykładano do budowy ścieżek rowerowych i w ogóle bazy sportowej - mówi radna Lewandowska.

Strategia rozwoju województwa ma wskazywać kierunki działania, na jej podstawie planowane będą wydatki na konkretne inwestycje i przedsięwzięcia realizowane przez gminy.

źródło: własne