Radni z województwa chcą w szpitalach wspólnej polityki
2011-07-06

O stanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu była mowa na ostatnim posiedzeniu Komisji Opieki Społecznej i Ochrony Zdrowia Sejmiku Województwa. - Stan służby zdrowia w województwie jest dobry, a w niektórych dziedzinach nawet bardzo dobry - mówi o wnioskach spotkania radna sejmiku, raciborzanka Ewa Lewandowska. - Nie znaczy to jednak, że nie ma nad czym pracować. Bywa, że mieszkańcy w całym systemie czują się zdezorientowani, zniechęceni kolejkami i problemami w dotarciu do specjalistów - nie kryje Lewandowska.

Dużym problemem dla szpitali jest wciąż przestarzały sprzęt i wymagające remontów obiekty. - Stary budynek raciborskiego szpitala przy ul. Bema w porównaniu z lecznicami choćby w Bytomiu, to obiekt w dobrej kondycji. W Urzędzie Marszałkowskim zastanawiają się co zrobić, by nie topić potężnych funduszy w i tak rozlatujące się budynki - relacjonuje Lewandowska.

Na komisji była też mowa o opracowaniu na terenie województwa powiązanej ze sobą sieci szpitali. - Obecnie placówki rywalizują ze sobą w walce choćby o lepsze kontrakty w NFZ. Brakuje wspólnej polityki pozwalającej na zabezpieczenie lepszej opieki zdrowotnej dla mieszkańców - wyjaśnia radna.

Radni zwrócą się z tematem już do nowego Parlamentu.

źródło: własne